Kariyer Danışmanlığı Hizmetleri, dört eylem sütununa dayanan bir Kıbrıs Gençlik Kurulu projesidir. Çeşitli yaşlardaki ve ihtiyacı olan gençlere akademik, mesleki ve kişisel gelişim konusunda danışmanlık ve rehberlik sunar.

Kariyer Danışmanlığı Hizmetleri, öğrencilere, genç iş arayanlara ve genç profesyonellere yöneliktir.

Kariyer Danışmanlığı Hizmetleri dört eylem sütununa dayanmaktadır:

Kıbrıs Gençlik Kurulu (KGK) kariyer danışmanları ile okul öğrencileri, üniversite öğrencileri ve gençler arasında kişisel toplantılar. Kişisel danışmanlık seansları çok çeşitli konuları kapsayabilir: okul dersleri seçimi rehberliği, devlet üniversitelerine giriş başvuru formlarının doldurulması, Kıbrıs’ta ve yurtdışında eğitim hakkında bilgiler, CV oluşturma, akademik ve profesyonel seçenekler vb.

Toplantılar Kıbrıs Gençlik Bilgi Merkezleri Gençlik Kurulu’nda yapılmaktadır.

Kariyer testleri öğrenciler (Ortaokul, Lise, Teknik okul), üniversite öğrencileri ve diğer gençler için uygundur.

Kariyer testi, kariyer danışmanları için her gencin ilgi ve becerilerine göre kişiselleştirilmiş rehberlik sunmalarına olanak tanıyan değerli bir destek aracıdır.

Kariyer testi sayesinde gençler öz farkındalık kazanırlar ve bazı gizli yetenekleri, becerileri ve kişilik özelliklerini keşfederler. Bu kendini keşfetme, daha uygun bir akademik ve profesyonel yol seçmelerine yardımcı olacaktır.

Test, bir kariyer testinin önerilip önerilmeyeceğine karar verecek olan KBK kariyer danışmanıyla bir ön görüşmenin ardından ÜCRETSİZ olarak sunulur.

Bunlar okul ve üniversite öğrencilerine, iş arayanlara ve genç profesyonellere yöneliktir. Kıbrıs Gençlik Kurulu tarafından her şehirdeki ve diğer yerlerdeki Gençlik Bilgi Merkezlerinde düzenlenmektedir.

Atölye çalışmaları gençleri iş piyasasına hazırlamayı amaçlar (örneğin özgeçmiş hazırlama, iş görüşmesine hazırlık, iş arama için iyi uygulamalar vb.). Ayrıca gençlerin başarılı profesyoneller olmalarına yardımcı olan mesleki gelişim becerileri de sağlarlar (örn. sunum ve iletişim becerileri, işbirliği ve grup çalışması, dijital beceri geliştirme vb.).

Kariyer akademileri, mesleki gelişim sağlamak isteyen öğrencilere, iş arayanlara ve genç profesyonellere açıktır.

Kıbrıs Kariyer Akademileri Gençlik Kurulu, önde gelen ana konuşmacılar tarafından konferanslar ve atölye çalışmaları yoluyla profesyonel gelişim konusunda kapsamlı eğitim sunan bir veya iki günlük etkinliklerdir.

Katılımcılar, iş sektöründen genç profesyoneller veya diğer eğitmenler tarafından yoğun derslere, ilham verici konuşmalara katılır ve deneyimsel atölye çalışmalarına aktif olarak katılır. Aktif katılımları sayesinde, genç katılımcılar iyi uygulamalar alışverişinde bulunur, ağ oluşturma pratiği yapar ve kişisel ve profesyonel düzeyde gelişir.

Aşağıdakiler gibi çok çeşitli konular ele alınmaktadır:

Kariyer seçimi, iş arama, genç kariyer gelişimi, finansman fırsatları, mesleki beceri geliştirme vb.

Tüm Kariyer Danışmanlığı Hizmetleri tüm gençlere ÜCRETSİZ olarak sunulmaktadır.